Skola kaip žaizda gali užgyti, jeigu asmuo yra sąžiningas?

Civilinėje byloje galiojant sąžiningumo prezumpcijai, asmuo laikomas sąžiningu, kol neįrodyta kitaip. Jau ne kartą savo komentaruose minėjau, kad asmuo, kuris siekia išsikelti Lietuvoje sau fizinio asmens bankroto bylą turi atitikti tam tikrus kriterijus. Vienas įdomesnių ir spalvingesnių praktikoje – sąžiningumo kriterijus. Kokį asmenį galime laikyti sąžiningu? Kiekvienas iš mūsų atsakytų pakankamai subjektyviai. O kokios tendencijos vyrauja teismų praktikoje? Keletas pavyzdžių Jūsų teismui:
1. Asmuo skolinasi daug ir intensyviai iš bankų ir greitųjų kreditų bendrovių, įgyja daugiau nei 20 kreditorių. Toks elgesys trunka beveik 4 metus. Dvejų instancijų teismai sako – nesąžiningas, iškelti bankroto bylos negalime. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sako, kad sąžiningas, nes sąžiningumą vertiname už paskutinius 3 metus iki pareiškimo iškelti bankroto bylą priėmimo, o kitą asmens praeitį privalome pamiršti;.
2. Studentas moka už studijas iš savo lėšų, nors turi daug įsipareigojimų kreditoriams? Sąžiningas, nes galimai stengiasi ateityje gauti didesnį darbo užmokestį, o kreditoriai gali ir palaukti…
3. Asmuo, turintis ilgametę darbo patirtį vadovaujant įmonėms, įgyja daug kreditorių ir pereina dirbti į kitą įmonę 2 darbo valandoms per dieną vos už 63,43 Eur dydžio atlyginimą, likusią dalį atlyginimo gauna natūra – tarnybinį automobilį, degalus, darbdavys užmoka už mokslus, pats asmuo laisvu laiku studijuoja neakivaizdinėse studijose. Teismai tokį asmenį laikė nesąžiningu.
4. Asmeniui per 3 metus buvo siūloma 19 darbo vietų, tačiau jis taip ir neįsidarbino. Atrodytų lyg ir nesąžiningas asmuo, tačiau sąžiningu gali būti pripažintas, jeigu neįsidarbino (pvz. neturėjo tinkamo išsilavinimo, trukdė šeiminė padėtis, neturėjo patirties) dėl nuo jo nepriklausančių aplinkybių.

Privalu laikytis įstatyme įtvirtinto nesąžiningumo laikotarpį apibrėžiančio 3 metų termino. Už šio termino ribų atlikti skolininko veiksmai jau negali būti vertinami. Kiekviena situacija yra individuali ir jeigu kaimyno atveju teismas iškėlė fizinio asmens bankroto bylą, nereiškia, kad iškels ir Jums. Teismų praktika šiai dienai tik formuojasi ir dar nėra labai gausi, tačiau vilčių teikia…

Call Now Button