Fizinio asmens bankrotas – Lietuvoje ar Latvijoje?

Per 2017 m. I pusm. bankroto bylos Lietuvoje iškeltos 217 fizinių asmenų, t.y 22,6 proc. daugiau nei atitinkamu 2016 m. laikotarpiu. Skaičiai atrodytų lyg ir patrauklūs, tačiau tada kodėl fiziniai asmenys (ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų ES šalių) vis dažniau pasirenka fizinio asmens bankroto bylos iškėlimui Latviją? Mano praktinė patirtis rodo, kad Latvija patrauklesnė dėl 4 pagrindinių priežasčių:
1. Latvijoje fizinio asmens bankroto bylos iškėlimas galimas nuo 5000 Eur, Lietuvoje nuo 25 MMA;
2. Latvijoje kreditorių prieštaravimai galimi tik dėl sumos dydžio tikslinimo, visi kiti argumentai išklausomi tik pakankamai formaliai. Kreditorius apie tokios bylos iškėlimą sužino tik tada, kai jau yra priimtas pirmosios instancijos teismo sprendimas. Tuo tarpu Lietuvoje kreditorius apie keliamą bylą sužino dar iki bylos nagrinėjimo teisme, o ir pačioje byloje būdamas aktyviu iš esmės gali užkirsti kelią fizinio asmens bankroto bylos iškėlimui;
3. Latvijoje numatytas rašytinis procesas, todėl byla išnagrinėjama itin greitai. Latvijos nemokumo įstatyme išspręsta daug klausimų, todėl teisėjo vaidmuo yra maksimaliai sumažintas. Lietuvoje procesas yra žodinis, vyksta daug teismo posėdžių, procesas užtrunka pakankamai ilgai, ypač jeigu yra kreditorių prieštaravimai;
4. Latvijoje palankesnė teismų praktika asmeniui, kuris nori bankrutuoti, Lietuvoje neretai praktika yra palankesnė kreditoriui.
Žinoma, svarbu pažymėti, kad skolos yra nurašomos tik sėkmingai įvykdžius mokumo atkūrimo planą. Klaidinga manyti, kad įsipareigojimus galima tiesiog nurašyti teismui pateikus prašymą, nurodant, kad esate tikrai sąžiningi ir norite grįžti į aktyvų ekonominį gyvenimą. Savo pastangas ir norą pradėti atversti naują, baltą gyvenimo lapą turėsite įrodyti. Kiekviena situacija yra individuali, todėl būtina įvertinti savo galimybes, Jūsų atvejį atitinkančią teismų praktiką, nesvarbu pasirinktumėte fizinio asmens bankroto bylos kėlimą Lietuvoje ar Latvijoje.

Call Now Button