Įmonės bankrotas pripažintas tyčiniu, koks tai „signalas“ kreditoriui?

Dažnai praktikoje tenka matyti, kad kreditoriai džiaugiasi, kai dėl vieno ar kito pagrindo bankrutuojančios įmonės bankrotas pripažįstamas tyčiniu, tačiau iki galo nesupranta „ko verta“ ši teismo nutartis.

Bankroto pripažinimo tyčinio faktas ir teismo nutarties turinys gali tapti geru pagrindu kreditoriui:
1. Įsivertinti ar remiantis šia nutartimi yra pagrindas teikti tiesioginį ieškinį asmeniškai vadovui (-ams) ir/ar akcininkui (-ams) dėl žalos atlyginimo, nors bankroto procesas ir nėra pasibaigęs;
2. Įsivertinti ar yra faktinis ir teisinis pagrindas teikti netiesioginį ieškinį (visų kreditorių vardu), ypač tais atvejais, kai bankroto administratorius „miega“ („tyčia ar netyčia“, nesvarbu…);
3. Įsivertinti ar laukti procesinės stadijos, kai bankrutuojanti įmonė bus išregistruota iš juridinių asmenų registro ir tik tada bus aiškus teisinis pagrindas pagal suformuotą teismų praktiką teikti ieškinį ir siekti vadovo (-ų) ir/ar akcininko (-ų) asmeninės atsakomybės (klysti tie, kurie mano, kad bankroto pabaiga = užtikrinta ramybė);
4. Įsivertinti kuriuo momentu galima teikti ieškinį tais atvejais, kai yra tikslas atgauti pinigus iš įmonės į kurią yra galimai neteisėtai perkelta visa bankrutuojančios įmonės veikla (šiai dienai tai pakankamai „populiaru“) tikslu išvengti įsipareigojimų vykdymo kreditoriui (-ams).
Neteisinga manyti, kad teismas priima vieną ar kitą sprendimą, nutartį ir nors akivaizdžiai joje nepasako kokios to teisinės pasekmės ir deja, bet aiškiai nenurodo kokia galima vieno ar kito asmens atsakomybė, tai teismo atliktas „darbas“ ir neturi prasmės.

Dar vienas kreditorius persekiojantis mitas, kad reikia privalomai laukti kokios bus jau nusikalstamo bankroto pasekmės (baudžiamosios atsakomybės prasme) bylą perdavus prokuratūrai. Praktikoje šios bylos iškeliauja į teismą labai retai…Toks ir atsakymas.

Laukti, ko laukti ar visai nelaukti bankroto procese turi itin svarią reikšmę, todėl norint pasiekti rezultatą, būtina įsivertinti kreditoriaus galimybes ar jų nebuvimą (šis atsakymas kartais irgi yra „aukso vertės“).

Call Now Button