Bankrotas (ne)bus pripažintas tyčiniu, nes „įmonė slapta pakilo it feniksas iš pelenų“?

Ar paprasta įrodyti įmonės veiklos perkėlimą į kitą įmonę? Kokią tai reikšmę turi siekiant pripažinti bankrotą tyčiniu?

Jau ne pirmus metus praktikoje tenka matyti, kad bankroto administratorius arba kreditorius siekiant pripažinti įmonės bankrotą tyčiniu teismui nurodo, kad jie „mano“, jog įmonės veikla buvo perkelta į kitą įmonę ir tokiu būdu buvo išvengta įsipareigojimų vykdymo kreditoriams. Tačiau bylai esant teisme „manyti“ neužtenka, o ir bankrutuojančios įmonės buvę vadovai ir akcininkai negali tiesiog teigti, kad tai netiesa ir teismas turi patikėti būtent jų versija.

Įrodyti veiklos perkėlimą į kitą įmonę yra pakankamai sudėtinga ir dažnai teismas tokius teiginius laiko neįrodytais, nes byloje būna surinkti duomenys, kad buvo perkelti darbuotojai, įmonėse vadovauja tas pats direktorius, tas pats veiklos adresas ir kt. Tačiau to neužtenka. Nieko nusikalstamo čia nėra, toks įsivaizdavimas, kad „pagavau veiklos perkėlimą“, byloje baigiasi fiasko.

Nors prieš kurį laiką teko įrodinėti apie 2 metus, kad panašūs prekės ženklai ir tas pats įmonių vadovas nėra lygu įmonės veiklos perkėlimas ir byla keliavo iki pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo.

Kokie požymiai įrodo, kad bankrotas gali būti pripažintas tyčiniu dėl veiklos perkėlimo į kitą įmonę:
1. Veikla ir turtas buvo perkelti į kitą įmonę (rašytiniai įrodymai!);
2. Veiklą vykdo ir finansinius įsipareigojimus prisiima turto nebevaldanti įmonė;
3. Kita veikianti ar naujai įsteigta įmonė perima įmonės nebaigtas vykdyti sutartis ir (arba) reikalavimo teises (pasiima tik, tai, kas sukurs naudą ateityje!);
4. Į naują įmonę perėjo dirbti darbuotojai ir (arba) vadovai ir (arba) su jais susiję asmenys.

Kievienu individualiu atveju įprastai tenka įrodyti, kad ir įmonės veikla yra analogiška, taip pat kitus požymius.

Koks tikslas pripažinti bankrotą tyčiniu būtent šiuo pagrindu? Pripažinus įmonės bankrotą tyčiniu būtent tuo pagrindu, kad įmonės veikla yra perkelta į kitą įmonę, vadovų, akcininkų ir naujai įsteigos (gali būti ir seniai įsteigta tikslu perkelti veiklą) įmonės laukia ieškiniai su reikalavimais asmeniškai kartu su naujai įsteigta įmone atlyginti padarytą žalą kreditoriams.

Kitaip tariant, pirmasis žingsnis pripažinti bankrotą tyčiniu šiuo pagrindu yra tik „startas“ pateikti ieškinius ateityje ir juos įrodinėti būtent pasitelkiant į pagalbą jau pripažinimo bankroto tyčiniu įsiteisėjusią teismo nutartį.

Call Now Button