Bankroto pripažinimas tyčiniu – ar tikrai tai toks “saldus” kreditoriaus pergalės “vaisius”?

Tyčinis bankrotas – skamba grėsmingai. Nusikalstamas bankrotas – dar labiau. Bet kokia yra reali aktuali praktika? Kiek REALIOS naudos šie procesai duoda kreditoriui? Ką apie juos turi žinoti vadovas, akcininkas?

Nuo 1993 m. iki 2018 m. rugsėjo mėn. bankroto procesai 465 įmonėms pripažinti tyčiniais. Šiai dienai, nors iškeliamų bankrotų skaičius ženkliai mažėja, tačiau tyčinių bankrotų skaičius išlieka pakankamai “stabilus”. Tyčinių bankrotų pripažinime ir toliau pirmauja Vilnius bei Kaunas.

Mitas, kad visi tyčiniai bankrotai yra kruopščiai planuojami. Rizika, kad bankrotas gali būti pripažintas tyčiniu yra ir tais atvejais, kai vadovas tiesiog ilgą laiką nepripažįsta, kad “laivas skęsta”, turi daug finansiškai nepagrįstų svajonių “prikelti” įmonę ir iš esmės kurį laiką tiesiog laukia stebuklo.

Toks elgesys nebūtinai reiškia, kad bankrotas bus pripažintas tyčiniu, tačiau atsižvelgiant į tai, kad atsiradus įmonės nemokumui pradeda dominuoti kreditorių interesai, jau didėja tikimybė, kad vadovas priimdamas sprendimus pažeis jų interesus.

Juk įmonei esant nemokiai nebūtinai vadovas turi priimti akivaizdžiai tyčinio bankroto požymius atinkančius sprendimus, t.y. išvaistyti pinigines lėšas, turtą, juos pasisavinti, sudaryti itin nenaudingus sandorius, neteisėtai perkelti įmonės veiklą ir kt. Kartais tiesiog užtenka pažeisti mokėjimų kreditoriams eiliškumą, ypač tais atvejais kai pvz. įmonei reikia užpirkti žaliavų tęsti ir atgaivinti įmonės veiklą, kitus kreditorius paliekant likimo valiai.

Klaidinga manyti, kad didžiausia šio proceso nauda ta, kad vadovams ir akcininkams gali kilti baudžiamoji atsakomybė už nusikalstamą bankrotą. Ir? Ar kreditoriui nuo to, kad bus pradėtas ikiteisminis tyrimas bus apčiuopiama finansinė nauda? Ar skola bus grąžinta? Ne. Ir praktika rodo, kad prokuroras retai įžvelgia nusikalstamo bankroto požymių, net ir gavęs teismo nutartį dėl bankroto pripažinimo tyčiniu.

Didžiausia bankroto pripažinimo tyčiniu nauda kreditoriui – lengvesnis įrodinėjimas kitose civilinėse bylose reiškiant ieškinius, pvz. dėl žalos atlyginimo iš vadovų, akcininkų, siekiant susigrąžinti prarastą įmonės turtą, ginčijant neteisėtai sudarytus sandorius ir kt.

Ar, nuo bandymo pripažinti bankrotą tyčiniu, buvę vadovai ir akcininkai privalo dėti maksimaliais pastangas gynybai? Taip. Nebent nebijo asmeninio pobūdžio ieškinių arba savo sėkme teisminėje byloje visai netiki.

Na arba…Visai “nebijo” baudžiamosios atsakomybės.

Call Now Button