Sutuoktinio asmeninio turto dalybos skyrybų atveju – misija (ne) įmanoma?

Ar visais atvejais iki santuokos įgytas vieno sutuoktinio turtas skyrybų metu ir liks tik jo asmenine nuosavybe? Kaip šis turtas bus dalijamas teisme, jeigu įvykio esminis jo pagerinimas? O kada galima reikalauti iš sutuoktinio kompensacijos už asmeninio turto pagerinimą?

Štai elementarus pavyzdys iš praktikos, kuris perauga į rimtą ginčą teisme. Iki santuokos vienas asmuo nusiperka žemės sklypą su senu namu. Po santuokos, per eilę metų iš bendrų lėšų namas yra rekonstruojamas ir skyrybų metu jau turi kelis kartus ar net keliasdešimt kartų didesnę vertę.

Tokio pobūdžio byloje, teismui reikės atsakyti į klausimą, ar kitas sutuoktinis turės teisę į šio turto pagerinimą? O gal reikės pripažinti tokį turtą bendra jungtine sutuoktinių nuosavybe?

Žinoma, formuojant atitinkamą reikalavimą skyrybų byloje, reikėtų atidžiai įsivertinti, ar:

1. Turtas santuokos metu yra pagerintas iš esmės;
2. Sutuoktinis prisidėjo bent kažkiek prie turto pagerinimo.

Nuo turimų įrodymų bei konkrečių faktinių gyvenimo aplinkybių, priklausys kokius reikalavimus galėsite teikti sutuoktiniui. Ir tai yra tik vienas iš pavyzdžių, kaip asmeninė nuosavybė gali įgauti visai kitokias „spalvas“.

Jeigu atlikote esminį turto pagerinimą būtent iš Jūsų lėšų ar Jūsų darbo, tikėtina, kad turite teisę reikalauti asmeninį turtą pripažinti bendra jungtine sutuoktinių nuosavybe.

Jeigu norite prašyti priteisti tam tikrą kompensaciją, užteks byloje įrodyti, kad bent kažkiek prisidėjote prie turto pagerinimo.

Tokio pobūdžio bylose, neretai tikru „išsigelbėjimu“ tampa teismo eksperto (ar net kelių ekspertų) išvada, nes į tam tikrus klausimus gali atsakyti tik asmuo, turintis specialių žinių.

Žinoma, vadovaujantis turimais įrodymais bei konkrečiam atvejui artima aktualia teismų praktika, savo „pageidavimus – reikalavimus“ sutuoktiniui reikėtų įsivertinti pakankamai atsakingai.

Call Now Button