Dovanojimo sutartis – laimė ar tik nelaimių pradžia?

Planuojate dovanoti? O gal jau esate apdovanotas žemės sklypu? Butu? Namu? Nesidžiaugite, nes laimė gali būti tik laikina…

Įsivaizduokite, kad brolis ir seserys pasirašė dovanojimo ir naudojimosi nekilnojamuoju daiktu tvarkos nustatymo sutartį (vienos iš seserų sūnui) ir prie jos pridėtą naudojimosi žemės sklypo dalimi planą. Kaip ir priklauso, tokią sutartį patvirtino notaras.

Po kelerių metų, brolis ir seserys pagalvojo, kad suklydo dovanodami ir teismui pateikė ieškinį, teigdami, kad sudarydami dovanojimo sutartį iš esmės suklydo, nes dabar jau suprato, kad padovanojo ne tokią namų valdos sklypo dalį, dėl kurios visi buvo susitarę žodžiu. Kitaip tariant jų sudaryta sutaris turi valios trūkumų?

Taip pat nurodė, kad tik notaro biure pirmą kartą pamatė žemės dovanijimo sklypo planą ir galbūt jo pilnai nesuprato. Šioje konkrečioje byloje, per keletą metų, po dovanojimo, buvo nugriauti ant ginčo žemės stovėję pastatai (rūsys, sandėlis), atliktas dovanotos žemės sklypo dalies pagerinimas.

Bet teismai tokį ieškinį patenkino bei pripažino, kad tokia dovanojimo sutartis negaliojanti ir viskas, kas padovanota privalo būti grąžinta, nes asmenys, kurie padovanojo savo žemės sklypo dalis yra:

Pagyvenę;
Tik vidurinį išsilavinimą turintys žmonės;
Niekada po mokyklos baigimo nedirbo darbo, susijusio su dokumentų tvarkymu (auklėtojos daželyje padėjėja, pagalbinė darbuotoja vaistinėje, valytoja ir šaltkalvis);
Neturi specialių žinių ir įgūdžių skaityti brėžinius, planus;
Pamatę sutartį pas notarą negalėjo suprasti dovanoto žemės sklypo plano ir jame nustatytų ribų;
Sutartį sudarė artimo giminaičio naudai, todėl nebuvo pagrindo abejoti jos turiniu.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, mano manymu, “uždegė žalią lemputę” ir dovanojimo sandoriai (ypač tarp artimų asmenų) dabar gali būti lengviau ginčijami.O vidurinis išsilavinimas beveik visose bylose yra absoliutus “privalumas”, nes jis praktiškai jau prilyginimas tam tikra prasme atleidimui nuo įstatymo žinojimo, pareigos domėtis ką dovanoji ar perki – parduoti…

Visada bus “blogietis” tas, kuris turi universitetį išsilavinimą, o jeigu dar teisinį ar ekonominį, geriau gal tegul sandorių visai nesudaro. Ir kuo aukštesnis išsilavinimas, tuo labia ribojama galimybė suklysti?

Call Now Button